Daugelis iš mūsų, ypač tie kurie statėsi arba dar statosi savo būstą žino, kas yra statyba, kokios joje taisykles bei kaip viskas veikia. Turi namo projektą, nusisamdai statybos rangovą ir pradedi statybas. Atrodo mums paprastiems žmonėms viskas paprasta. Bet kaip yra valstybei? Ar pastebėjote, kad valstybė skelbia įvairiausius statybos konkursus, kurie padeda atsirinkti tinkamiausią statybos rangovą. Kadangi mūsų šalyje su statyba užsiimančių įmonių yra nemažai, tai statybos konkurso dėka jiems yra suteikiamos lygios teisės pretenduoti į konkursą, kurį skelbia valstybinės institucijos. Rangovas, kuris laimi konkursą, gauna nustatyta biudžetą ir kartu su savo komanda pradeda veiksmus, numatytus konkurso reikalavimuose.

Rangos konkursas — tai konkursas, kuomet rangovas varžosi su kitais šalies rangovais. Jie visi pretenduoja į laimėjimą. Konkurso metu dalyvių pasiūlymai yra pateikiami raštu ir labiausiai taisykles atitikęs rangovas yra paskelbiamas laimėtoju. Šiuose viešuosiuose pirkimuose yra tam tikros procedūros būklės, etapai. Visi statybos rangovai, kurie pretenduoja į pasiūlymus yra vadinami pretendentais, tie kurie pateikė pasiūlymą, tai gali būti siūlytojai, o tie kurie jau sudaro sutartį su perkančiąją organizacija yra rangovai. Rangovas — tai tas, kuris atlieka užsakymus.

Kaip rangovai gali laimėti konkursą? Paprastai iš praktikos pastebimą, kad konkurso laimėtojai yra tie, kurie pasiūlo mažiausią objekto kainą. Tačiau tai priklauso ir nuo rangos darbų trukmės, sąlygų bei kokybės, kuriuos nurodė užsakovas. Kas labiausiai atitinka reikalavimus, tas ir yra rangos konkurso laimėtojas. Bet jei yra keli lygiaverčiai pasiūlymai, kurie verti laimėjimo, tuomet pirmenybė yra teikiama tai įmonei, kuri yra atestuota Lietuvos Respublikos. Taigi, taip paprastai yra skelbiami konkursai statybos darbams atlikti. Palyginus su paprasto žmogau pasirinkimais ir valstybės, tai valstybė laimi tuomet, nes ji pasirenka geriausią variantą atitinkanti kainą ir kokybę, o paprastam žmogui, dar tenka ilgai paieškoti to tinkamiausio varianto norint gerai ir už prieinamą kainą pasistatyti būstą.